Otel zemin döşemelerinde kullanılan duvardan duvara otel halıları renk ve desen olarak otelin konseptine uygun şekilde belirlenmelidir. Otel mobilyalarının rengine ve tarzına uygun seçilmesi gereken desenli otel halıları duvardan duvara şeklinde kullanıldığı vakit daha fazla göze çarpacaktır. Bu yüzden otel halısının deseni ve rengi konusunda seçim yapılırken otel mobilyaları ve otel duvar rengi göz önünde bulundurulmalıdır.

Günümüzde lüks otellerin hemen hemen çoğunda duvardan duvara otel halıları tercih edildiğini görmekteyiz. Otel halılarının otel dekorasyonuna görsel anlamda katkısı büyük olduğundan dolayı bu kadar sıklıkla otel dekorasyonlarında kullanılmaktadır. Özellikle otel lobi dekorasyonları için seçilen otel lobi halı modelleri desenli ve gösterişli modeller arasından seçiliyor. Otel odası halıları ise göz yormaması ve huzurlu bir uyku ortamı sağlamak adına genellikle tek renk olmaktadır.

Otel dekorasyonunda tercih edilen halılarla ilgili bir diğer husus da otel halılarının temizliğidir. Halılar yapıları itibariyle diğer zemin kaplama türlerine göre farklıdır. Otel gibi ziyaretçi sayısı fazla olan ve ayakkabı ile basılan bu tarz ortamlarda bulunan halıların temizliğine dikkat edilmesi şarttır. Aksi halde oluşan mikroplar insan sağlığını tehlikeye atacaktır. Bu yüzden otel halılarının günlük, haftalık ve aylık olarak belli zaman aralıkları ile temizliği ihmal edilmemesi gerekir ve hijyen açısından da oldukça hayati önem sahiptir. Otel halılarının temizliğinde kullanılan temizlik malzemeleri iyi seçilmelidir. Bunun yanında ise halılar detarjanla temizlenmeden önce elektrik süpürgesi ile süpürülerek oluşan tozlar giderilmelidir.

duvardan-duvara-otel-halıları

otel-halıları

otel-halıları-çeşitleri

Otel işletme sahipleri otel dekorasyonu yaparken duvardan duvara otel halıları tercih edecek ise yukarıda belirtilen fikirleri değerlendirmeli ve ona göre hareket etmelidir. Böylece otelde konaklayan misafirleri için hem hijyenik bir ortam sağlamış olurlar hem de  görsel anlamda estetik güzelliği sağlamış olurlar.