Bir otele girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken ne olur? Elbette ki dekorasyon olmalı. Bu bir otelin ilk imajı olumlu olarak edinebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu yüzden otellerde başarı ve müşteri memnuniyeti için güzel bir dekorasyon şart. Etkileyici bir lobi öncelikli olarak otel dekorasyonunun ilk aşaması. Arkasından otelin geçişleri, aralarda konukların karşısına çıkacak her şey bu bölüme giriyor. Otel odalarının mobilya dekorasyonu ise üçüncü ve belki de en önemli aşama. Otel odalarında iki temel öğe müşteriyi tatmin etmeye büyük ölçüde yeter. Bunlardan biri temizlik diğeri ise mobilyalar.

kaliteli-otel-mobilyaları

otel-mobilya-dekorasyonu

otel-lobi-dekorasyonu

Otellerde son yıllarda popüler olan bir durum da konsept oteller. Konseptler daha çok otelin bulunduğu bölge ya da şehre bağlı olarak da belirlenebiliyor. Mesela Ege’de bulunan bir otelde deniz temasını çok sık görebilirsiniz. Bu konsept ile oluşturulmuş otellerde mavi ve beyaz tonlarının çoğunlukta kullanıldığına şahit olursunuz. Dekoratif ögelerde de aynı tarz benimsenmiş olur ya da bir İstanbul otelinde saray dekorasyonu daha sık çıkar karşınıza. Odaları saray odası gibi olan ve İstanbul’un eşsiz manzarasını gören bir otel ihtişamı ve Osmanlı tarzını müşterilerine sonuna kadar yansıtacaktır. Bir diğer sık karşılaşılan tema ise ev teması. Bütün bir otel ev mobilyası tarzı ürünlerle döşenerek sıcak bir ev ortamı oluşturulmaya çalışılıyor.

otel-dekorasyonları

otel-oda-dekorasyon

lüks-otel-lobisi

Otel oda dekorasyonlarında tüm bu konseptlerden uzak durmayı tercih eden klasik otelleri de çok sık görüyoruz. Elbette bu otellerin kötü olduğu anlamına da gelmiyor. Sonuç olarak bir konsept oluşturmak en ince ayrıntısına kadar bir inceleme yapmayı gerektirir. Bu da hem zor hem de oldukça maliyetli bir iş. Maliyetli bir otelin odalarında konaklamak da buna paralel olarak maddi bir güç gerektiriyor. Bu yüzden klasik oteller de pekala müşterileri her yönden tatmin edebilir. Dekorasyonun temel düzeyde tüm ihtiyaçları gidermesi ve fonksiyonel eksikliklerin olmaması minimum düzeyde bir otel için gereklilik eşiği olarak değerlendirilebilir.

otel-ev-mobilyası

otel-lobisi