Bir otelin dekorasyonu, mobilyaları otel ile ilgili görüşleri büyük ölçüde etkileyen faktörler. Otel mobilyalarının seçimi de otel işletmeleri için buna paralel olarak hayati bir durum oluşturuyor. Otel mobilyalarını sıradan mobilya sektörü içerisinde değerlendirmek hata olur. Bir evde kullanılacak mobilyalar ile her yaştan, her kesimden ve hatta her milletten misafirleri olma olasılığı olan bir işletmede kullanılacak mobilyalar aynı kefede değerlendirilemez. Otel mobilyası sektörü de bu açıdan farklı bir sektörü oluşturuyor. Otel mobilya üreticileri diğer mobilyacılardan farklı standartlarda ürünler üretiyor. Hammaddelerinden uygulama şekillerine, koruma önlemlerinden mekanizmalarına kadar birçok şey farklı standartlarda yapılıyor.

Otel mobilyalarının her şeyden önce dayanıklı olması gerekiyor. Sürekli aktif kullanımı olan otel odalarında sıradan maddeler ile üretilmiş mobilyalar kısa zaman içinde deforme olacak ve değişimi gerektirecektir. Sürekli olarak mobilya değişimi yapmak da sonuçta bir ticarethane olan otellerin bütçesi için hiç tercih edilesi bir durum değil. Bu duruma bağlı olarak otel mobilya fiyatları da haliyle mobilya sektöründeki ortalama fiyatların epey üzerinde. Ancak geniş açıdan bakıldığında uzun ömürlü olacak bir mobilyaya verilecek bedel uzun süre ile kullanıldığında verilen paranın hakkını verecektir.

otel-dekorasyonu

otel-mobilya-fiyatları

otel-mobilyaları

otel-mobilyası-sektörü

otel-mobilyası-üretimi

otel-mobilya-üreticileri

 

otel-mobilyaları-fiyatları

Otel mobilyalarında ikinci bir faktör ise mobilyaların görsel durumu. Daha önce gittiğiniz, konakladığınız otelleri hafızanızda yoklarsanız akılda kalıcı olanlardan ilkinin dekorasyon ögeleri olduğunu göreceksiniz. Sonuç olarak bir otele girdiğinizde ilk intibanın oluşması da dekorasyona bağlı olarak oluyor. Elbette ki hizmet kalitesi de oldukça önemli. Ancak otel dekorasyonu ile müşteriyi kazanmışsa ilk elde güzel bir puan almış sayılabilir. Otel mobilyalarında genel olarak popülariteden yana değil de klasik tarzın kullanılması dönemsel kullanıma sahip olmaması içindir. Mobilyalar satın alıınırken birkaç sezon içinde demode olacak mobilyaların tercih edilmemesi gerekiyor. Aksi taktirde kısa vadede tatmin edici ve müşterileri etkileyecek türden bir görsellik oluşturulsa dahi uzun vadede pişmanlık ve zarar verecektir.